e

 

DEVON COUNTY CHESS ASSOCIATION

2017/18

 

 

             DEVON COUNTY CHESS ASSOCIATION

(affiliated to the English Chess Federation and the West of England Chess Union)

Website: www.chessdevon.co.uk

Directory of officials and clubs 2016-17  (updated 25.9.17.)

Life Vice-President:      John Wheeler

President:  Paul Brooks, 14 Wakeham’s Close,  Modbury  PL21 6RW                        01548 830518

Email: brooksp@kingsbridgecollege.org.uk/pauljbrooks13@gmail.com

General Secretary:   Trefor Thynne,  54 Silverwood Avenue, Newton Abbot, TQ12 4LG   Tel:  01626 337876   Email:    tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

Treasurer:   John Dean,,65 Holne Chase,,Widewell, Plymouth, PL6 7UA,  Tel:01752 781673 E-Mail johndean49@yahoo.co.uk

Competitions’  Secretaries:

Team competitions:  Nick Butland, Wheal Friendship, Bal Lane, Mary Tavy, Tavistock PL19 9PE             Tel: 01822 811045 Email: nickjbutland@gmail.com

Individual Competitions:   Tim Paulden, 9 Nethercott Place, Roseland Drive, Exeter EX1 2TT     Tel: 07809 464639    Email: timpaulden@gmail.com

Match Captains:  Match  Captain: (1st team) Jonathan Underwood, Millmead, Axmouth, Seaton EX12 4AE
01297 625985
E mail: jonathan.underwood@btinternet.com

2nd team/under 160 team: Rob Wilby, The Old Laundry Cottage, Buckfastleigh
01364 643068
E mail: robert@cogitare.co.uk

Congress Secretary and Treasurer:    Alan Crickmore, 550 Budshead Road, Whitleigh, Plymouth PL5 4DG   Tel: 01752 768206  Email: plymouthchess@btinternet.com

Grading Officers:  Tony Tatam,

Tel: 01752 300620  Email: tony.tatam@blueyonder.co.uk

 Sean Pope:          Tel: 01392 436420       Mob: 07443493141  Email:   seanpope1@blueyonder.co.uk 

John Ariss:  16 Gibson Road, Paignton  TQ4 7AG  Tel: 01803 843754            Email:         marriottqpr@hotmail.com           

Archivist:  David Beckwith, 11 Marlborough Road, Exeter EX2 4TJ  Tel: 01392 271618  Email: beckwith@btinternet.com

Junior Chess:            Julian Bacon, Colwell Barton Farm, Offwell, Honiton EX14 9SR         Tel: 01404 831133/0779 2290152                                                   

Publicity Officer:              R.H. Jones,   Keverel Lodge, 40 Phillipps Avenue, Exmouth EX83HZ   Tel: 01395 223340    Email:  jones_r53@sky.com

WECU Delegates:   Posts vacant

ECF Delegate:    Ben Edgell  Email: edgellben@hotmail.com

AFFILIATED CLUBS AND SECRETARIES:

BARNSTAPLE:   Alexandra Resource Centre, 19 Alexandra Road, Barnstaple EX32 8BA   Mondays.       Secretary: Graham Jones, “Franklin”, Highfield Road, Ilfracombe,  EX34 9PB  Tel: 01271 864963  Email: grjones88@aol.com

BRIXHAM:     Conservative Club, New Road, Brixham.   Tuesdays. 7 – 10 p.m.

Secretary: Mike Cuggy, Orchard House, Furzeham Green, Brixham TQ5 8BL. 01803 853647.    Email: mikecuggy@fclnet.com

EAST BUDLEIGH   (founded 2013):  Church Hall, East Budleigh. Second Thursday in month,  September – May.   Secretary: Brian Gosling, 5 Wynard’s Close, East Budleigh EX9 7ET. 01395 442060.   Email: brigosling@aol.com

EXETER:  Heavitree Social Club, Wingfield Park, East Wonford Hill, Exeter   Tuesdays .              Secretary: Sean Pope,

  Tel: 01392 436420   Mob: 07443493141  Email:  seanpope1@blueyonder.co.uk

EXMOUTH:  The Holly Tree Inn  Wednesdays from  6p.m.

Secretary:  R.H.Jones, 40 Phillipps Avenue, Exmouth  EX8 3HZ, Tel: 01395 223340  Email: jones_53@sky.com

NEWTON ABBOT:  Courtenay Centre, Kingsteignton Road, Newton Abbot  TQ12 2PQ     Thursdays  (September – May)    Secretary: T.F.Thynne, 54 Silverwood Avenue, Newton Abbot TQ12 4LG   Tel: 01626 337876/mob 07770 419420   E-mail: tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

PLYMOUTH:  Plymouth Bridge Club, 1 Moor View Terrace, Mutley, Plymouth   PL4 7EB   Mondays and Wednesdays      Secretary: Tony Tatam  31 St Mark’s Road Plymouth PL6 8BS   Tel: 01752 300620 /mob 07981 868676                                                              Email:   tony.tatam@blueyonder.co.uk

SEATON:    Seaton Town Hall, Fore Street, Seaton

Secretary: Allan Dowse, 45 Eyewell Green, Seaton EX12 2BN Tel: 07870 550241

e-mail: taz@dowsey.eclipse.co.uk

OR Steve Dean 22Manor Court, Seaton EX12 2UJ Tel:01297 22788

e-mail: steve-k-dean@outlook.com

SIDMOUTH:   6th Form Common Room, Sidmouth College

Secretary:  Barry Perchard  2, The Square, Ice House Lane, Sidmouth 01395 516615

  Email:  barry@perchard.me.uk           

SOUTH HAMS: The Regal Club, Kingsbridge    Thursdays.                               Secretary: Clifford Peach, 4 Hogarth Close, Elburton, Plymouth PL9 8EX

Tel: 01752 407757 Email: secretary@southhamschessclub.com

TEIGNMOUTH:  Alice Cross Day Centre,St.James’ Precinct. Tuesdays         7 p.m.        Secretary: R.W.Chubb, 29 West Cliff Park Drive, Dawlish EX7 9EW  Tel: 01626 888245  Email: ray.chubb@care4free.net 

TIVERTON:   Old Heathcoat School Community Centre, 81, King Street, Tiverton EX16 5JJ

Wednesdays: September – end May (6.30-10.30)

Secretary:  Ivor Annetts    Tel: 07976 942352    e-mail:ivor.annetts@gmail.com

Match Captain: Gregor Fotheringham: mailgregorfotheringham@yahoo.co.uk

TORBAY: Methodist Church Hall

TORQUAY:  Torquay Bridge Club, Zion Road, Torquay TQ2 5RZ

Secretary:  Mark Cockerton, flat 6, 460 Babbacombe Road, Torquay TQ1 1HW

Tel: 07472 144448

E-mail: bloke795@gmail.com

TORQUAY BOYS’ GRAMMAR SCHOOL:   Courtyard Room, TBGS, Shiphay Manor Drive, Torquay TQ2 7EL  TQ2 7EL

Secretary: T.F.Thynne (details as above)

AFFILIATED LEAGUES :  (for full details see league section of Yearbook)

TORBAY CHESS LEAGUE:  Secretary: Phil McConnell

The Keep, 17 Mount Boone Dartmouth,  TQ6 9PB

Tel: 01803 834135        Email:webmaster@southhamschessclub.com

Clubs competing in 2015-16:  Newton Abbot, Plymouth, Teignmouth, Torquay, South Hams, Torquay Boys’ G.S.

EXETER AND DISTRICT LEAGUE:  Secretary:  Tim Paulden,  9, Nethercott Place, Roseland Drive, Exeter EX1 2TT   Tel: 07809 464639

Email: timpaulden@gmail.com

Clubs competing  in 2015-16: Exeter, Exmouth, Seaton, Sidmouth, Tiverton, Exeter Juniors, Newton Abbot, East Budleigh.

NORTH DEVON CHESS LEAGUE:   Secretary:   Steve Clarke, 4, Lower Lovacott, Newton Tracey, Barnstaple    01271 858371.                                                               Email: stephenclarke2586@btinternet.com

AFFILIATED CONGRESSES:

EAST DEVON CONGRESS: Secretary: Sean Pope (details as above for Exeter CC)

TORBAY CONGRESS:  Secretary:  Tony Tatam (details as above for Plymouth Chess Club).

 (Congress Director: Ken Alexander)

PAIGNTON CONGRESS:  Secretary: A. Crickmore (details as above for Congress Secretary)

Other Chess Organisations within Devon:

Devon Junior Chess Association:  Chairman: Tim Onions, 12  Copp Path, Dawlish, EX7 9SR    Tel: 01626 865309    Email: tim.onions@yahoo.co.uk

MALLISON CHESS EDUCATIONAL TRUST  (provides funds to support coaching events)  Secretary:  D Beckwith, 11 Marlborough Road, Exeter, EX2 4TJ  Tel: 01392 271618  Email: beckwith@btinternet.com

 


 

DCCA INDIVIDUAL COMPETITIONS

 

Entries are now open for this year's DCCA Individual Competitions, which will be running between November 2017 and May 2018. Entry is completely free of charge and there's some serious silverware to be won!

We'll be running four different competitions - the Devon Championship (170 grade or over), Intermediate (140-169), Minor (139 or under), and the Ladies Championship.

Please see the attached 1-page overview (PDF format) for details of how to enter!

The entry deadline is Sunday 29 October 2017. If you have any queries, please don't hesitate to get in touch at this email address (timpaulden@gmail.com)


LEAGUE TABLES

 

DCCA 2017-18 season

Notes for team competitions

This year’s major change relates to time settings, where the AGM decided to move to using time increments. Our new “slow-play” rate means that each player starts with 90 minutes, with 30 seconds added after each move. Thus a 30-move game can last no more than 105 minutes each = 3½ hours, 60 moves no more than 4 hours’ total. We do not expect to hear that any game has been curtailed by caretakers waiting to close up; please advise well in advance if you foresee any issue here. The Newman league will see 2 games at 25 minutes plus 10 seconds’ increment.

In taking this route, we believe we are reflecting “where chess is going” at serious competitive levels. At the same time, we are aware that not all clubs are currently kitted out with DG clocks to allow these settings. While we expect to clarify this by the date of the autumn meeting, we would ask visiting teams to take a set of clocks for this season. We will not be sympathetic to complaints that sides could not agree on clock settings on the afternoon of a match.

One of the knock-on effects of using 30-second increments is that players are required to continue recording moves at all times. No debate, please – just make sure all your players are aware of this.

Gradings

Eligibility will be based on the August 2017 values. Please do not lose these values when ECF updates occur during the season.

Bremridge

Issue 1: 28 September 2017

 

 

 

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Exeter

 

 

 

 

 

 

 

Exmouth

 

 

 

 

 

 

 

Newton Abbot

 

 

 

 

 

 

 

 

By end

Home

Away

Actual Date

Result

November

Exeter

Exmouth

 

 

December

Newton Abbot

Exeter

 

 

January

Exmouth

Newton Abbot

 

 

February

Exmouth

Exeter

 

 

March

Exeter

Newton Abbot

 

 

April

Newton Abbot

Exmouth

 

 

 

 

Team Contact

E-mail

Telephone

Newton Abbot

Trefor Thynne

tthynne@tbgs.torbay.sch.uk

01626 337876

07770 419420

Exmouth

Robert Jones

Jones_r53@sky.com

01395 223340

Exeter

Graham Bolt

Bolt11@sky.com

01363 776376

07930 101572

 

Issue 2: 1 October 2017

Mamhead

 

 

Played

Won

Draw

Lost

For

Against

Points

Exmouth

 

 

 

 

 

 

 

Newton Abbot

 

 

 

 

 

 

 

Plymouth

 

 

 

 

 

 

 

South Hams

 

 

 

 

 

 

 

Teignmouth

 

 

 

 

 

 

 

Barnstaple

 

 

 

 

 

 

 

 

By end

Home

Away

Agreed date

Result

November

Exmouth

Barnstaple

 

 

 

Teignmouth

Plymouth

 

 

 

South Hams

Newton Abbot

 

 

December

Barnstaple

Newton Abbot

 

 

 

Plymouth

South Hams

 

 

 

Exmouth

Teignmouth

 

 

February

Teignmouth

Barnstaple

 

 

 

South Hams

Exmouth

 

 

 

Newton Abbot

Plymouth

 

 

March

Barnstaple

Plymouth

 

 

 

Exmouth

Newton Abbot

 

 

 

Teignmouth

South Hams

 

 

April

South Hams

Barnstaple

 

 

 

Newton Abbot

Teignmouth

 

 

 

Plymouth

Exmouth

 

 

 

 

Team Contact

E-mail

Telephone

Barnstaple

Stephen Clarke

stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

Exmouth

Oliver Wensley

oliverwensley@hotmail.co.uk

01395 272332

07792 147389

Newton Abbot

Paul Brooks

Brooks.p@kingsbridgecollege.co.uk

01548 830518

South Hams

Steve Levy

stevejohnlevy@btinternet.com

01364 643197

Teignmouth

Bill Ingham

bill.ingham@ymail.com

07948 129287

Plymouth

Plamen Sivrev

psivrev@yahoo.com

07414 675998


Schofield

 

Issue 2: 1 October 2017

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Barnstaple

 

 

 

 

 

 

 

Newton Abbot

 

 

 

 

 

 

 

Exeter

 

 

 

 

 

 

 


By end

Home

Away

Actual Date

Result

November

Newton Abbot

Exeter

 

 

December

Exeter

Barnstaple

 

 

January

Barnstaple

Newton Abbot

 

 

February

Exeter

Newton Abbot

 

 

March

Barnstaple

Exeter

 

 

April

Newton Abbot

Barnstaple

 

 

 

Exeter

 

 

 

Newton Abbot

Wilf Taylor

l.taylor@madasafish.com

01626 859365

Barnstaple

Stephen Clarke

Stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

 

Moyle

 

Won

Draw

Lost

For

Against

Points

Newton Abbot

 

 

 

 

 

 

Barnstaple

 

 

 

 

 

 

Teignmouth

 

 

 

 

 

 


By end

Home

Away

Actual Date

 

November

Teignmouth

Barnstaple

 

 

December

Barnstaple

Newton Abbot

 

 

January

Newton Abbot

Teignmouth

 

 

February

Barnstaple

Teignmouth

 

 

March

Newton Abbot

Barnstaple

 

 

April

Teignmouth

Newton Abbot

 

 


 

Team Contact

E-mail

Telephone

Barnstaple

Stephen Clarke

stephenclarke2586@btinternet.com

01271 858371

Newton Abbot

Jacquie Barber-Lafon

jbarberlafon@btinternet.com

01803 872954

07986 830840

Teignmouth

Alan Webster

alanfwebster@hotmail.com

07749 721776

 

DCCA Rooke Knock-Out 2017-18

 

Issue 1: 28 September 2017

 

 

Preliminary Round

Semi Finals

Final

Winner

East Budleigh

Exeter

EB or E

Teignmouth

 

                   

 

 

 

 

 

 

Seaton

Newton Abbot

 

 

Duplicate score sheets to be used

Team grading limit less than 1120 (based on August grading list for duration of competition)

Preliminary round by 30th November, Semis by 28th February, Final by 15th May

 

Club

Name

Email

'

Newton Abbot

Trefor Thynne

 tthynne@tbgs.torbay.sch.uk    

01626 337876 07770 419420

Teignmouth

Alan Webster

alanfwebster@hotmail.com

07749 721776

East Budleigh

Brian Gosling

 brigosling@aol.com

01395 442060

Seaton

Steve Dean

stevenkdean@btinternet.com

01297 22788

Exeter

Dave Regis

 Dave.regis@btinternet.com

01392 832530

 

Newman (Rapidplay)

 

Issue 1: 28 September 2017

 

 

Club

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Pen

Points

Seaton

 

 

 

 

 

 

 

 

East Budleigh

 

 

 

 

 

 

 

 

Exmouth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

East Budleigh

Brian Gosling

 brigosling@aol.com

01395 442060

Exmouth

Robert Jones

Jones_r53@sky.com

01395 223340

Seaton

Steve Dean

stevenkdean@btinternet.com

01297 22788

 

By end

Home

Away

Match Date

Result

November

East Budleigh

Exmouth

 

 

December

Exmouth

Seaton

 

 

January

Seaton

East Budleigh

 

 

February

Exmouth

East Budleigh

 

 

March

Seaton

Exmouth

 

 

April

East Budleigh

Seaton

 

 

 

 

 

 

DOWNLOAD THE FOLLOWING

2018  Result Sheet Master Standard Play Leagues.rtf

2016-17 Affiliation fees and Teams Entry form.doc

DCCA Competition rules revision 2018.doc

Rapidplay Newman 16 17  Result Sheet Master.doc